NASZA GOSPODARKA
Wolność dla obywateli i przedsiębiorców. Deregulujemy, obniżamy podatki, tniemy biurokrację
Angażuję się, w tym w latach 2021-23 jako przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Deregulacji, w sprawy odbiurokratyzowania codziennego życia Polaków, wolności gospodarczej, obniżki podatków. Jako jedyny z polskich parlamentarzystów przygotowałem i przeprowadziłem przez Sejm projekty trzech ustaw deregulacyjnych. Dzięki temu doszło m.in. do obniżki podatku od spadków i darowizn, poszerzenia możliwości prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, przyspieszenia budowy mieszkań w miastach, wzmocnienia pozycji małych i średnich przedsiębiorców w sądach, racjonalizacji dostępu do broni, usunięcia prawnych podstaw lokalnych monopoli gazowych (jak w podpoznańskich gminach Tarnowo Podgórne, Buk i Kaźmierz) oraz ograniczeń dla edukacji domowej. Wraz z Komisją skutecznie przełamaliśmy impas i doprowadziliśmy do zakończenia prac nad oczekiwanymi od lat przepisami o fundacjach rodzinnych.
W latach 2021-22 przygotowałem komisyjny projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych (druk nr 2628). Projekt został uchwalony przez Sejm: ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych (Dz. U. 2023, nr 803).
- Aby uniknąć pułapek średniego rozwoju, konieczna jest deregulacja polskiej gospodarki, PAP 17 XI 2021 r.
- Nadchodzi deregulacja, IV 2023 r.
- Dr Bartłomiej Wróblewski: konserwatyzm może iść w parze z wolnością gospodarczą, Opoka 7 VII 2023 r.
Do najważniejszych zmian wprowadzonych przyjętą ustawą należą:
- ponad trzykrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn.
- podniesienie o 50% kwoty przychodów, do której możliwe jest prowadzenie działalności nieewidencjonowanej. Ustawa zwiększa kwoty, przy których można prowadzić nierejestrowaną działalność gospodarczą do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (wcześniej limit był do 50% minimalnego wynagrodzenia),
- ułatwienie budowy mieszkań m.in. na terenach pohandlowych, które z reguły są bardzo dobrze zlokalizowane, często w centrum miast, z doskonałą infrastrukturą,
- likwidacja obowiązku umieszczania tabliczki z nazwą ulicy na każdym domu,
- zamiana zaświadczeń na oświadczenia przy zbywaniu nieruchomości (z ustawy o lasach),
- racjonalizacja przepisów regulujących dostęp do broni, co nie tylko poszerza zakres wolności obywatelskich, ale także wzmacnia potencjał obronny Polski. Nowe rozwiązania m.in. ułatwią uzyskiwanie pozwolenia na broń funkcjonariuszom i żołnierzom, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów posiadają przydzieloną im broń służbową, a także osobom pełniącym terytorialną służbę wojskową,
- uznanie za ostateczne tych decyzji administracyjnych wydanych przez organ I instancji, w których w całości uwzględnione zostało żądanie strony,
- wzmocnienie pozycji przedsiębiorców w sądach (zwiększenie kompetencji organizacji przedsiębiorców oraz zwiększenie kompetencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców). Do tej pory firmy korzystały ze wsparcia rzecznika tylko na pierwszym etapie sporu z ZUS tj. na etapie postępowania administracyjnego. Od dnia wejścia w życie ustawy deregulacyjnej, rzecznik MŚP zyska możliwość udziału w ww. sporach również przed sądem powszechnym.
Za przygotowanie i przeprowadzenie przez Sejm tej ustawy deregulacyjnej otrzymałem w 2023 r. Nagrodę Specjalną Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Złotą Odznakę “Zasłużony dla Budownictwa”.
W latach 2023-24 przygotowałem poselski projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych zawierający kilkadziesiąt propozycji ułatwiających życie obywatelom i prowadzenie działalności przedsiębiorcom (nr druku 558).
- Wróblewski: proponujemy 27 zmian deregulacyjnych, oczekiwanych przez przedsiębiorców, PAP 12 II 2024 r.
- 27 ustaw do zmiany. Posłowie za deregulacją m.in. ustawy o podatkach lokalnych, PAP 14 II 2024 r.
- Po 8 latach PiS usłyszał głos przedsiębiorców? Proponuje 27 zmian deregulacyjnych, Bankier 12 II 2024 r.
Rozwój poznańskiego przemysłu. Wspieranie obronności
Przez cały okres działalności poselskiej, w tym jako wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wsparcia Polskiego Przemysłu Obronnego, zabiegam o rozwój poznańskiego przemysłu.
Skutecznie wspierałem Poznańską Fabrykę Pojazdów Szynowych. Jeszcze w 2016 r. firmie groziła upadłość. Od tego czasu do października 2023 r. dzięki dobrej współpracy z PKP Intercity podpisano umowy na budowę m.in. 89. nowych wagonów, modernizację 190. wagonów oraz 13. lokomotyw. Łącznie zamówienia wyniosły ponad 1,7 mld zł. Największa umowa została podpisana w lipcu 2024 r. FPS zbuduje 300 nowych wagonów dla PKP Intercity. Wartość kontraktu to ponad 4,2 mld zł.
Wspierałem skutecznie przejście Zakładów Cegielskiego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także rozwój Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, w tym serwisowanie i budowę czołgów Abrams i K2, restrukturyzację Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego i poznańskiego Stomilu.
- W maju 2023 roku zaprosiłem do Poznania wiceministra obrony narodowej Michała Wiśniewskiego na spotkanie poświęcone sprawom obronności kraju i poznańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu
- W lipcu i październiku 2023 roku z mojej inicjatywy przyjechał do Poznania prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek na spotkania poświęcone poznańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu (WZM-oty, Cegielski, Stomil, Mesco Bolechowo)
- Konsekwentnie wypowiadam się przeciwko planom rządu Donalda Tuska likwidacji projektu “Pancerna Wielkopolska”, czyli stworzenia konsorcjum wielkopolskich firm zbrojeniowych do budowy czołgów K2 w Poznaniu i Kaliszu (WZM-oty, Cegielski, WSK Kalisz)
W obronie projektu “Pancerna Wielkopolska”, 7 II 2024 r.
Kontakty z poznańskim środowiskiem przedsiębiorców
- Interweniuję na bieżąco w sprawach poznańskich przedsiębiorców w Ministerstwie Rozwoju i innych ministerstwach.
- Uczestniczę w cyklicznych spotkaniach poznańskich przedsiębiorców.
- W marcu 2018 roku zorganizowałem spotkanie “Smog stop” z ministrem Piotrem Woźnym – pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw programu “Czyste Powietrze”.
- W listopadzie 2018 roku z mojej inicjatywy odbyło się spotkanie dla przedsiębiorców poświęcone zmianom w systemie podatkowym. Do Poznania przyjechał minister Paweł Gruza – ówczesny podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
- W październiku 2022 r. zorganizowałem w Dakowach Suchych w Gminie Buk spotkanie z wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem poświęcone sprawom polskiej wsi, działalności gospodarczej w rolnictwie i przetwórstwie