Navigation

DLA POZNANIA I POWIATU

Od początku mojej służby publicznej staram się aktywnie angażować w życie Poznania i Powiatu Poznańskiego. Jako Poznaniak skutecznie zabiegam o inwestycje drogowe i kolejowe w naszej aglomeracji, a także o warunki dla rozwoju poznańskich i polskich małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

13 mld na S11

Byłem inicjatorem i jestem przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Dróg Ekspresowych S6 i S11. Naszym sukcesem było uzyskanie w 2017 r. 40 mln zł na prace projektowe na całym 300-kilometrowym wielkopolskim odcinku S11, a w 2023 r. w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych gwarancji w wysokości 13 mld zł na budowę całej trasy w Wielkopolsce. Już na przełomie września i października odbędzie się przetarg na budowę pierwszego i najważniejszego odcinka Poznań (Złotkowo) – Oborniki wraz z obwodnicą Obornik.

800 mln na Zintegrowany Szpital Kliniczny i inne szpitale w Poznaniu

Byłem inicjatorem i jestem przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. To największa inwestycja szpitalna w Wielkopolsce i jedna z najnowocześniejszych w kraju. Skutecznie zabiegaliśmy o rekordowe dofinansowanie, w sumie 540 mln zł. Dodatkowo inne szpitale kliniczne uzyskały 113 mln zł (Przybyszewskiego, Polna, Szpitalna). Ponadto do Poznania z rządowego wsparcia trafiło: ponad 104 mln zł na budowę wojewódzkiego szpitala dziecięcego (Wrzoska), 10 mln na Szpital MSWiA (Lutycka), 6 mln na Szpital im. J. Strusia (Szwajcarska).

Ponad 79 mln na Wielkopolskie Centrum Onkologii

Stworzyłem Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii, a także jestem członkiem Społecznej Rady Szpitala. Od 2016 r. Centrum uzyskało ponad 79 mln zł dotacji rządowych na zakup nowoczesnego sprzętu. Byłem inicjatorem podpisania listu intencyjnego między WCO a Siostrami Szarytkami. Dzięki temu poznańska onkologia uzyskuje nowe wielkie możliwości dalszego rozwoju w centrum Poznania, a jednocześnie zostanie ocalona piękna 200-letnia poznańska tradycja Szpitala Przemienienia Pańskiego.

750 mln zł na inwestycje w Poznaniu i powiecie poznańskim

Dzięki dofinansowaniom rządowym budżety inwestycyjne wielkopolskich samorządów są rekordowo wysokie. Pozwoliło to na wykonanie ponad 100 inwestycji drogowych, kanalizacyjnych, w kulturę i sport. Poznań otrzymał środki na remont PESTKI (25 mln zł), budowę Kładek Berdychowskich (95 mln zł), nowej szkoły na Strzeszynie (65 mln zł), budowę boisk treningowych dla Warty i Lecha (ponad 10 mln zł). Środki otrzymały wszystkie gminy powiatu poznańskiego. Dzięki nim budowane są m.in. Ośrodek Rehabilitacji i Terapii dla Dzieci Niepełnosprawnych w Swarzędzu, obwodnica Pobiedzisk, tężnie solankowe i lodowisko w Kostrzynie, zbiorniki retencyjne w Tulcach i Luboniu, rozbudowane szkoły w Kamionkach i Robakowie, drogi w Mosinie i Pecnej, autobusy hybrydowe dla Mosiny i Lubonia, modernizacja sali przy szkole podstawowej w Puszczykowie, nowe stacje uzdatniania wody w Gminie Stęszew, budowa hali w Chomęcicach i świetlicy w Szreniawie, sali gimnastycznej w Dobieżynie, ul. Leśnej w Dąbrówce, Centrum Integracji Obywatelskiej oraz drogi pieszo-rowerowej w Tarnowie Podgórnym, boisk w Rokietnicy, parku ekologicznego w Suchym Lesie i strefy przemysłowej w Złotkowie, odremontowanie stadionu miejskiego w Murowanej Goślinie i dworca w Owińskach oraz budowa sali gimnastycznej dla Zespołu Szkół w Bolechowie.

222 mln na Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Dziesiątki uratowanych zabytków

Od 2016 r. intensywnie wspierałem projekt budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Zainicjowałem rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie dofinansowania rządowego. Na dziś wynosi ono aż 222 mln.

Na temat uratowanych zabytków i inicjatyw historycznych więcej na Nasza Tradycja

Ważne inwestycje kolejowe

Wspieram inwestycje kolejowe na terenie Poznania i Powiatu Poznańskiego, w szczególności likwidację przejazdów strzeżonych. Byłem inicjatorem porozumień między poznańskim i podpoznańskimi samorządami a PKP-PLK. W ich wyniku już dziś skończone są tunele w Pobiedziskach i Kostrzynie. W trakcie realizacji jest budowa tunelu w Kobylnicy. Podpisane są listy intencyjne między PKP-PLK a Gminą Suchy Las na budowę wiaduktu na granicy Poznania i Suchego Lasu (ul. Biskupińska – ul. Sucholeska) oraz między koleją a Miastem Poznań w sprawie oczekiwanego od dziesięcioleci tunelu na Starołęce.

Wspomagałem i wspomagam samorządy także w innych ważnych inwestycjach kolejowych: budowie tunelu w Mosinie, wiaduktu na ul. Kolejowej w Plewiskach, wiaduktów na ul. Lutyckiej i ul. Golęcińskiej. Wraz z radami osiedli Wola oraz Krzyżowniki-Smochowice podjąłem działania na rzecz likwidacji niebezpiecznego przejazdu kolejowego na Woli i budowy w tym miejscu tunelu/wiaduktu.

Inwestycje w sport. #HalaDlaPoznania

Od 2017 roku głoszę ideę budowy nowoczesnej wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej w Poznaniu – #HalaDlaPoznania. Byłem inicjatorem podpisania listu intencyjnego poznańskiego sportu w tej sprawie. Nie zgadzam się z polityką Jacka Jaśkowiaka, zgodnie z którą hala taka w Poznaniu nie jest potrzebna. Nie ma bowiem żadnych racji dla których Poznaniacy mieliby być gorzej traktowani niż mieszkańcy Gdańska, Krakowa, Gliwic czy Torunia, gdzie takie hale powstały. A dzięki czemu mogą się tam odbywać turnieje sportowe europejskiej i światowej rangi oraz występy najlepszych gwiazd muzycznych.

Skutecznie wspierałem inwestycje sportowe z dofinansowań rządowych: budowę boisk w Szreniawie (Gmina Komorniki) i Rokietnicy, w Czerwonaku, w Stęszewie (KS Lipno), Luboniu (Luboński Klub Sportowy), a także budowę boisk treningowych dla Lecha i Warty.

Bezpieczeństwo. Policja, państwowa straż pożarna i ochotnicze straże pożarne. Integracja społeczna

W ostatnich latach dzięki polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości udało się po wielu latach odtworzyć sieć ośrodków policji w aglomeracji poznańskiej, tak że obecnie w każdej gminie powiatu poznańskiego znajduje się albo komisariat, albo posterunek. Ostatnie były posterunki w Rokietnicy i Kleszczewie.

Od 2015 r. wsparcie dla staży pożarnej jest w całej Polsce, w tym w aglomeracji poznańskiej jest najwyższe w historii. Na 62 jednostki OSP w Poznaniu i powiecie poznańskim przekazano środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zakup 39 nowych wozów strażackich. Zwykle w połowie finansowane były z środków NFOŚiGW/MSWiA, a w drugiej połowie samorządu. Jednocześnie Państwowa Straż Pożarna przekazała nieodpłatnie poznańskim OSP kolejne 18 używanych samochodów. Niemal wszystkie jednostki, nierzadko kilkukrotnie ,korzystały ze wsparcia na zakup sprzętu ratowniczego i medycznego, a także na rozwój Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej PSP, NFOŚiGW, KRUS, Fundacji Orlen, Enea i KGHM. To inwestycje w bezpieczeństwo mieszkańców, ale także docenienie bezinteresownej służby druhen i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dzięki programom wsparcia widzimy ożywienie organizacji pozarządowych w aglomeracji poznańskiej, w tym Kół Gospodyń Wiejskich. Otrzymały one w latach 2018-2022 949.000 zł dofinansowań na swoją działalność.

Poseł blisko ludzi

W ocenie Głosu Wielkopolskiego jestem „najbardziej aktywnym” posłem Wielkopolski. Regularnie spotykam się z mieszkańcami, działaczami społecznymi i władzami samorządowymi, by wspólnie rozwiązywać problemy trapiące aglomerację poznańską. Odwiedziłem wszystkie 42 poznańskie osiedla, a wcześniej wszystkie ponad 240 sołectw powiatu poznańskiego. W moich biurach poselskich w latach 2015-23 pomoc prawną, w sprawach zusowskich, budowlanych, rozliczeń PiT-ów uzyskało ponad 3500 osób. Odbyłem ponad 550 spotkań z mieszkańcami oraz 4800 indywidualnych spotkań.

O mojej działalności dla Poznania i Powiatu Poznańskiego regularnie informuję na moim Facebooku (LINK) oraz Twitterze (LINK). Zachęcam do śledzenia!

Print Friendly, PDF & Email