Navigation

NASZA TRADYCJA

 

Jesteśmy z Poznania. Jesteśmy dumni z naszej historii i tradycji.

Powstania Wielkopolskie

„Chwała Zwycięzcom!” Hej Wielkopolanie, przypominajmy w Polsce, że to wielkopolskie powstania były zwycięskie.

 • Z mojej inicjatywy Sejm przyjął pierwszą w historii uchwałę Sejmu upamiętniającą 210. rocznicę Powstania Wielkopolskiego 1806 r. (konsultacja historyczna prof. Przemysława Matusika):

  „W tym roku przypada 210. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1806 r. To chlubna, lecz mało znana karta historii narodu polskiego.

  Przyjazd Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego 6 listopada 1806 r. do Poznania przerodził się w patriotyczną manifestację. Wezwano do podjęcia walki z zaborcą u boku Napoleona. Polski ruch zbrojny objął Wielkopolskę, a następnie ziemię sieradzką, Kujawy, Mazowsze i Pomorze. Powstańcy zajęli także twierdzę jasnogórską. Powstanie Wielkopolskie, pierwsze z zakończonych sukcesem powstań narodowych, przyniosło nadzieję na odrodzenie się polskiej państwowości.

  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie złożyć hołd powstańcom wielkopolskim i wyrazić najwyższy szacunek oraz uznanie dla ich odwagi i poświęcenia. Wspólna walka podjęta w imię wolności i niepodległości zasługuje na godne upamiętnienie.”

  • W grudniu 2016 r. przygotowałem projekt przyjętej przez Sejm uchwały z okazji 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/19 r. (konsultacja historyczna prof. Przemysława Matusika):

„Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 roku to wyjątkowe wydarzenie na tle polskich zrywów narodowych. Jego sukces przyniósł wolność Wielkopolanom oraz przyczynił się do utrwalenia niepodległości i ustalenia zachodniej granicy Rzeczypospolitej odradzającej się po 123 latach niewoli.

Wybuch powstania poprzedziły wielomiesięczne zabiegi polityczne oraz przygotowania organizacyjne i militarne społeczeństwa polskiego w zaborze pruskim. Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w dniu 26 grudnia 1918 r. spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem polskich mieszkańców miasta. Nazajutrz wybuchły walki, które w krótkim czasie doprowadziły do oswobodzenia niemal całego Poznańskiego. Powszechny, ludowy zryw miał swe oparcie w doskonałej organizacji polskiego społeczeństwa, sprawności władz cywilnych i wojskowych,  solidarnej współpracy wszystkich grup społecznych. Na czele polskiego ruchu stanął Komisariat Naczelnej Rady Ludowej, w skład którego wchodzili m. in. Ks. Stanisław Adamski i Wojciech Korfanty. Wojskami powstańczymi dowodził mjr. Stanisław Taczak, a następnie gen. Józef Dowbor-Muśnicki, organizator Armii Wielkopolskiej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego przypomina o dojrzałości politycznej i poświęceniu Polaków. Ofiarna walka podjęta dla Niepodległej godna jest upamiętnienia. Chwała Zwycięzcom!”

 • Wiosną 2016 r. zainicjowałem wsparcie wielkopolskich parlamentarzystów dla budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
 • Wiosną 2016 r. byłem współzałożycielem Towarzystwa Pamięci mjr. Mieczysława Palucha. Prezesem został pomysłodawca Kolega Wiesław Hernacki, mi przypadła rola wiceprezesa. Paluch to zapomniany organizator i dowódca Powstania Wielkopolskiego i II Powstania Śląskiego. Między innymi to on przygotował i przeprowadził akcję zdobycia lotniska na Ławicy. Moim głównym obowiązkiem w Towarzystwie jest przygotowanie sprowadzenia prochów Majora na 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Postaciami głównych dowódców Powstania gen. Stanisławem Taczakiem i gen. Józefem Dowbor-Muśnickim zajmowałem się organizując Archiwum Polskich Korporacji Akademickich oraz przygotowując odsłonięcie tablicy im poświęconej.
 • Jesienią 2016 r. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przychylił się do mojego wniosku, zgodnie z którym w początkach 2017 r. w Sejmie zaprezentowana zostanie wystawa przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z Poznania z okazji 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Poznańskiego Czerwca ’56

Poznański Czerwiec ’56 to najważniejsze wydarzenie drugiej połowie XX wieku w Poznaniu. Wciąż mało znany jest fakt, że to jedyne obok Powstania Antykomunistycznego 1945-53 wystąpienie zbrojne przeciw władzom komunistycznym w PRL.

 • W sierpniu 2016 r. wsparłem wyjazd rekonstruktorów Poznańskiego Czerwca ’56 z lubońskiej grupy „Semper Fidelis” na wyjazd na Święto Wojska Polskiego do Warszawy.
 • W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Powstańców Czerwca 1956 „Niepokonani” 12 stycznia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim miałem zaszczyt wręczyć Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Medal „Za Wolność Prawo i Chleb”. Przekazałem także pamiątkę z obchodów 60-tej rocznicy od Grupy Rekonstrukcyjnej „Semper Fidelis”.
 • Stale współpracuję i wspieram stowarzyszenia kombatantów i uczestników Powstania: Stowarzyszenie Poznański Czerwiec ’56,  Stowarzyszeniem Powstańców Czerwca 1956 „Niepokonani” oraz Związkiem Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Pamięć o polskich Kresach

Część mojej rodziny pochodzi z Kresów, co dodatkowo motywuje mnie w zaangażowanie w sprawy związane z pamięcią o polskich Kresach oraz tragicznej historii ludobójstwa na Wołyniu.

 • W październiku 2016 r. wsparłem organizację pokazu filmu „Wołyń” dla poznańskich środowisk kresowych.
 • 1 listopada co roku uczestniczę w zbiórkach organizowanych przez ks. Edę Jaworskiego „Poznaniacy Rossie”.
 • Staram się wspierać poznańskie oddziały stowarzyszeń kresowych: Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Tradycje Narodowe, Wojska Polskiego i Żołnierzy Wyklętych

 • Od 2015 r. w dniu Święta Flagi 2 maja wraz z koleżankami i kolegami z Prawa i Sprawiedliwości w Powiecie Poznańskim rozdajemy flagi.  W 2016 r. byliśmy w kilkunastu miejscowościach: #Buk #Czerwonak #Komorniki #Kostrzyn #Kornik #Koziegłowy #Lubon #Mosina #Owinska #Pobiedziska #Przezmierowo #Rokietnica #SuchyLas #Swarzedz. #BadzDumny #WywieśFlagę
 • Od wiosny 2016 r. angażowałem się w działania na rzecz sprowadzenia z Wielkiej Brytanii prochów lotnika Dywizjonów 302 i 303 kpt. Kazimierza Spornego. Działania prowadziło Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego z Poznania. Starania, a w szczególności możliwość godnego przewiezienia prochów wojskową CASĄ z londyńskiego lotniska w Northolt, zakończyły się sukcesem. Poruszająca uroczystość odbyła się 25 sierpnia 2016 r.
 • W maju 2016 r. uczestniczyłem w oficjalnej delegacji Władz Polski, m.in. z żołnierzami 15. Pułku Ułanów Poznańskich por. Władysławem Dąbrowskim i por. Arturem Gospodarczykiem, w obchodach 72. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino.
 • W Sejmie działam w Parlamentarnym Zespole Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wsparcie dla restauracji poznańskich i wielkopolskich zabytków

 • Chcemy uratować architektoniczną perełkę – unikat na skalę europejską – osiedle przyfabryczne przy fabryce chemicznej w Luboniu (ul. Kolonia PZNF, Luboń, przy drodze na Puszczykowo). Dzieło słynnego architekta Hansa Poelziga we Wrocławiu.
 • Wspieram projekty renowacji kościołów w Głuchowie, Niechanowie, Tulcach i Poznaniu.
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>